Танець – його життя…
Біобібліографічний покажчик присвячений
50-річчю творчої діяльності
та 70-річчю з дня народження
Михайла Васильовича
Мерлянова
Біографія
Творча діяльність
Михайло Васильович Мерлянов
Професор, Заслужений працівник культури України (почесне звання присвоєно Указом Президента України Л. Кучмою 19 травня 1999 р. за особистий внесок у розвиток української культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки).
Керівник Миколаївського обласного творчого осередку Національної хореографічної спілки України, керівник студентського народного ансамблю танцю «Миколаїв–Трицвіт».
Мерлянов Михайло Васильович народився 9 серпня 1946 року у селищі Тернівка (м. Миколаїв) у родині робітників.
Має три вищі освіти, у тому числі – Краснодарський інститут культури, спеціальність – «Хореографія», Київська академія підготовки керівних кадрів культури (факультет менеджменту і економіки).
У 1964 р. закінчив 11 класів Миколаївської вечірньої школи №8.
З 1965 р. по 1967 р. навчався у Миколаївському культурно-освітньому училищі, отримав диплом по спеціальності «Культурно-освітня робота».
З вересня 1967 р. по серпень 1968 р. працював керівником кружків Новобузького будинку піонерів Миколаївської області.
З серпня 1968 р. по липень 1972 р. навчався в Краснодарському державному інституті культури, отримав диплом по спеціальності «Культурно-освітня робота».
З серпня 1972 р. по серпень 1987 р. працював викладачем хореографічних дисциплін у Миколаївському культурно-освітньому училищі. Був звільнений у зв’язку з виїздом на роботу у район Крайньої Півночі.
З серпня 1987 р. по серпень 1992 р. працював викладачем хореографії у Егвекінотській школі мистецтв, Іультінського району Чукотської АР.
З вересня 1992 р. по серпень 1999 р. працював у Миколаївському державному училищі культури на посаді викладача хореографії, викладача 1 категорії, викладача вищої категорії, викладача народного хореографічного мистецтва.
Очолював кафедру хореографії, яка була відкрита на базі Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв у 1999 році, з дня її заснування. Сьогодні, це потужна структура з професійним складом фахівців, яка готує бакалаврів і спеціалістів за різними напрямками: народна та сучасна хореографія. Кафедра займає певне місце в системі підготовки кадрів для сфери культури і мистецтв як регіону, так і всієї України.
Випускники кафедри працюють в професійних хореографічних колективах, керівниками аматорських колективів, викладачами в спеціалізованих навчальних закладах, методистами різноманітних адміністративних структур та підрозділів в галузі культури.
Учні-послідовники Мерлянова М.В. на теренах хореографічного мистецтва. Це – Заслужений працівник культури України, керівник найкращого танцювального ансамблю у Березнегуватому Наталя Томова і відомі миколаївські хореографи – відмінник освіти України Тетяна Смикова, керівник зразкового ансамблю танцю «Джерельце» Ганна Макарова, володар Почесної грамоти Кабінету Міністрів України Ольга Дорошина, відмінник освіти України, Лауреат премії Кабінету Міністрів України Валентина Бєлічко, керівник зразкового ансамблю «Юнги» Елеонора Акманова, художній керівник народного ансамблю танцю, магістр народної хореографії Тетяна Луговенко, лауреат міжнародних конкурсів Наталка Баштова, художній керівник циганського ансамблю пісні і танцю «Бахтале» Володимир Юрковський та багато інших.
Також багато випускників реалізують себе за межами України: це Національний балет Німеччини, «Мулен Руж» (Франція), національний ансамбль танцю «Рівер данс» (Ірландія), академічний ансамбль танцю «Козаки Росії», шоу - балет «Тодес» (Москва) та інші.
Ведеться науково-дослідна робота – це участь у міжнародних та Всеукраїнських конференціях, семінарах-практикумах, виїзди з майстер-класами по Україні. Виходять з друку статті у фахових виданнях, розробляються посібники, методичні розробки та ін.
2011 р.
Народний ансамбль танцю «Миколаїв–Трицвіт» МФ КНУКіМ під керівництвом Мерлянова М.В. взяв участь у ІІІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського і отримав 3 місце.
2012 р.
Народний ансамбль танцю «Миколаїв» Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв під керівництвом Мерлянова Михайла Васильовича взяв участь в Х Міжнародному фольклорному фестивалі «Приморсько – 2012», який проходив з 16 по 30 червня в Болгарії, і отримав високу оцінку організаторів та президента фестивалю професора Івана Тодорова. Ансамбль танцю «Миколаїв» повернувся з перемогою, отримавши золоту медаль фестивалю, кришталевий парус та диплом. Учасниками Міжнародного фестивалю у м. Приморсько були більш ніж 40 художніх колективів з 15 країн: Україна, Росія, Білорусія, Польща, Словаччина, Грузія, Румунія, Латвія та ін. Україну представляли колективи з Кам’янець-Подільська, Івано-Франківська, Львова та Миколаєва.
Мерлянов М. В. вже підкорював сцену м. Приморсько в далекому 1979 році з ансамблем танцю «Нива» м. Вознесенська. Тоді виступи колектива також отримали високу оцінку членів журі.
2013 р.
14 травня 2013 року на сцені Російського драматичного театру відбувся концерт молодого танцювального колективу Миколаївської обласної філармонії – «Південне сяйво». Ансамбль «Південне сяйво» – досить молодий колектив Миколаївської філармонії, який почав свою історію в 2012 році. Під час концерту за допомогою магії танцю глядача познайомили з культурою різних народів: циганського, єврейського, молдавського, болгарського, румунського, російського. Закінчився концерт рідним українським танцем – гопаком! Художні керівники ансамблю танцю «Південне сяйво» – Заслужений працівник культури України Михайло Мерлянов і Ольга Мерлянова, зібравши овації всього залу, скромно передали їх всьому колективу. А після закриття завіси, за нею було чутно гучний радісний вигук, який ознаменував відмінний фінал концерту.
2014 р.
З 7 по 9 листопада 2014 року в м. Києві проходив третій тур ІV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії ім. Павла Вірського.
Більш ніж 100 танцювальних колективів зі всіх куточків України представили свою творчість на суд вельмишановного і поважного журі, яке складалося з провідних, відомих балетмейстерів країни. А очолив судейський склад Герой України, Народний артист України, Лауреат національної премії імені Т. Шевченка, Академік Академії мистецтв України, професор, Голова національної хореографічної спілки України, керівник Національного Заслуженого Академічного ансамблю танцю України ім. П. Вірського Мирослав Михайлович Вантух.
Одним з членів журі був завідувач кафедри хореографії Миколаївської філії КНУКіМ, професор, Заслужений працівник культури України, Голова Миколаївського осередку Національної хореографічної спілки України Михайло Васильович Мерлянов.
Миколаївську область на даному конкурсі представляло 4 танцювальних колективи. Одним з них був наш студентський народний ансамбль танцю «Миколаїв–Трицвіт». В його виконанні глядачі побачили єврейський танець «Фрейлехс» та хореографічну композицію «Проводи козака».
Студенти дуже ретельно готувалися до виступу, багато часу провели в танцювальному класі і результатом стало отримання диплому Лауреату ІІІ ступеню в номінації «Танцювальні колективи вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації». Їм довелося змагатися з танцювальними колективами Києва, Івано-Франківська, Львова, Херсона, Полтави та інших міст України, але вони довели, що хореографічна школа Півдня України найсильніша саме в Миколаєві.
Почесною для ансамблю танцю «Миколаїв–Трицвіт» стала участь в Гала-концерті, який проходив на сцені Національної опери України. В ньому прийняли участь кращі хореографічні колективи, які отримали нагороди в певних номінаціях.
2015 р.
19 травня 2015 року, у Миколаївському обласному музеї ім. В.В. Верещагіна відбулося вручення обласної премії видатного українського композитора Миколи Аркаса, мета якої – подальший розвиток народної творчості та культурно-просвітницької діяльності, а також заохочення митців, що зробили значний внесок у розвиток та збереження української національної культури.
Варто зазначити, що за роки існування премії, яка була заснована в 1996 році, почесних нагород удостоївся 171 діяч культури, мистецтва, освіти і науки.
Цього року серед 20-ти представників творчої інтелігенції Миколаївської області в номінації «Народна творчість та художня самодіяльність» за розвиток хореографічного мистецтва, вивчення, збереження та популяризацію хореографічного фольклорного мистецтва здобули перемогу представники великої родини Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв Михайло Васильович та Ольга Анатоліївна Мерлянови.
Михайло Васильович Мерлянов – завідувач кафедри хореографії факультету мистецтв МФ КНУКіМ, професор, Заслужений працівник культури України. Керівник студентського народного ансамблю танцю «Миколаїв–Трицвіт».
Ольга Анатоліївна Мерлянова – доцент кафедри хореографії факультету мистецтв МФ КНУКіМ, кандидат мистецтвознавства, випускниця кафедри 2004 року. Балетмейстер студентського народного ансамблю танцю «Миколаїв–Трицвіт».
Директор департаменту культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації Михайло Димитров привітав лауреатів із перемогою і вручив їм премії, дипломи і нагрудні знаки.
2016 р.
31 березня 2016 року в міському Палаці культури «Молодіжний» з успіхом на високому професійному рівні відбувся творчий звіт на предмет підтвердження звання «народний» ансамблю танцю «Миколаїв–Трицвіт» міського Палацу культури «Молодіжний» та Відокремленого підрозділу Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв, керівник – завідуючий кафедри хореографії, голова Миколаївського обласного творчого осередку національної хореографічної спілки України, Заслужений працівник культури України, професор Мерлянов Михайло Васильович.
Атестаційною комісією переглянуто концертну програму, до якої входили українські народні танці різних регіонів України, а також хореографічні композиції національностей, які проживають на території Миколаївщини (болгарська, молдавська, циганська, німецька та східний танець). Члени атестаційної комісії відмітили високу сценічну культуру, професійну підготовку та акторську майстерність учасників колективу, різноманітність творчої програми, яскравість хореографічних постановок. Одноголосним рішенням атестаційної комісії ансамблю танцю «Миколаїв–Трицвіт» підтверджено почесне звання «Народний самодіяльний колектив».
Начальник управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації – голова атестаційної комісії М.Ф. Димитров разом із членами атестаційної комісії привітали колектив з підтвердженням почесного звання «народний».
Дослідник українського народного танцю викладає дисципліни: «Теорія та методика викладання українського народно-сценічного танцю», «Ансамбль народного танцю», «Методика виконання віртуозних рухів в народній хореографії».
Мерлянов М.В. довгий час займається вивченням хореографічного фольклору Півдня України, опрацьовує та висвітлює його в наукових статтях, методичних розробках, опановує на практичних заняттях зі студентами кафедри. Ним створено багато хореографічних творів, які складають репертуар народного ансамблю танцю «Миколаїв–Трицвіт». Це українські народні танці «Привітальний», «Гопак», «Бриньківський козачок», «Гуцулка» і танці народів світу: болгарський танець «Степові наспіви» та інші. Свій багатовіковий досвід передає студентам, підготувавши цикл уроків з українського народно-сценічного танцю.
Висока виконавська майстерність та професіоналізм – кредо народного ансамблю танцю «Миколаїв– Трицвіт» та їх керівників Мерлянових Михайла Васильовича та Ольги Анатоліївни.
Колектив бере активну участь у різноманітних конкурсах, де отримує високі відзнаки та призові місця: ІІІ місце на ІV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії ім. П. Вірського (листопад 2014 р.), Гран-прі на Всеукраїнському конкурсі народної творчості «Ярмарок талантів» (листопад 2014 р.).
Простора і численна географія творчих виступів ансамблів під керівництвом Мерлянова М.В. за кордоном, в деяких країнах неодноразова: Болгарія, Туреччина, Чехословаччина (сьогодні це дві країни), Польща, Німеччина, Італія, Франція, Греція, Алжир, Марокко, Мальта, Іспанія, Ірландія, Канарські острови та ін.